Bodrum

Bodrum, Türkiye’nin en popüler tatil belderinden biri. Hareketli gece hayatı, masmavi koyları, bodrum kalesi ve antik tiyatrosuyla tanınan Bodrum’un geçmişteki adı ise Hallikarnassos. Muğla’nın ilçelerinden biri olan bu önemli turizm merkezine gelin biraz daha yakından bakalım.

Öncellikle Bodrum dendiği zaman ilk akla gelen tertemiz, masmavi bir deniz ve cennet gibi koylar. Bu ilçe 67 mavi bayraklı koya ev sahipliği yapıyor. Yarımada’daki kalabalık, lüks oteller, beach clublar ve hareketli gece hayatı ilginizi çekmiyorsa tercih edebileceğiniz daha sessiz sakin koylar da mevcut. Kıyıkışlacık olarak da anılan Lassos bu koylardan biri. Burada sizi çok az sayıda pansiyon ve tertemiz bir deniz karşılıyor. Sakin bir tatil isteyenler için bir diğer seçenek ise Mazı Köyü. Son yıllarda tanınmaya ve eskiye nazaran daha kalabalık olmaya başlasa da merkeze kıyasla hala sakin ve bakir bir yer burası. Mazı Köyü’nde sizi berrak bir deniz ve yemyeşil bir doğa bekliyor. Ayrıca buraya kadar gelmişken Köye çok yakın olan, Ilgın, Sedef, Çakılyalı koylarını da görmenizi öneririz. Önerebileceğimiz bir diğer koy ise Aspatlar. Merkeze oldukça  yakın olan bu koyda Venedik Kalesi’ni gezebilir ve masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz. Tekne turlarının uğrak noktası olan Bağla Koyu ise az rüzgar alması sebebiyle sakin ve temiz bir denize sahip. Adaboğazı (Akvaryum) Koyu yine teknelerin mutlaka uğradığı koylardan birisi. Bodrumun en güzel koylarından olan Adaboğazı’da  cam gibi deniziyle mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Tek problem ise bazen teknelerden ötürü biraz kalabalık olması.

Bodrum sadece gece hayatı, deniz ve koylardan ibaret değil elbette. İçerisinde pek çok tarihi ve kültürel mirası da barındırıyor. Örneğin dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi burada.  Deprem nedeniyle yıkılmış olsa da mutlaka gidilip görülmesi gereken bir güzellik.

St. Jean şovalyeleri tarafından inşa edilen bodrum kalesi ve kalenin ev sahipliğini yaptığı Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi gerçekten görülmeye değer. Ülkemizin tek ve dünyanın da önemli arkeoloji müzülerinden biri olan bu yer 1995’te Avrupa’da, Yılın Müzesi Yarışması’nda “Özel Övgü” ödülüne layık görülmüş. Müzede hem su altı kazı araştırmalarıyla elde edilen eserler hem de Bodrum ve çevresindeki kazı ve araştırmalarla elde edilen eserler segilenmekte.

Bodrum merkezde bulunan ve Helen döneminden günümüze miras kalan bir başka tarihi eser de Antik Tiyatro. 13.000 kişilik kapasiteye sahip olan bu tarihi yapı Bodrum’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken eserlerden biri.

Ayrıca Bodrum aşığı olan Zeki Müren’in evi 2000 yılında restore edilerek Kültür Bakanlığı tarafından müze haline getirilmiş ve ziyaretçilere açılmış. Sanatçının hayatının son yıllarını geçirdiği evinde, sahne kostümleri, tabloları,  özel eşyaları, hayranlarından aldığı mektuplar sergilenmekte.  Her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği bu müzenin bahçesinde sanatçının arabası ve heykeli bulunuyor.

Turkuaz rengi denizi, eşsiz koyları, hareketli gece hayatı ve kültürel zenginliğiyle hem yerli hem yabancı tursitlerin gözde tatil beldelerinden olan Bodrum mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.